Tvé znamení Tvé znamení

Tvé znamení

 

ČÍNSKÉ HOROSKOPY

Z historie

Čínský horoskop přisuzuje lidem vlastnosti zvířat a narozdíl od astrologie nebo od keltského učení neplatí určité znamení pouze pro jeden měsíc, ale rovnou na celý rok. Záleží na letopočtu vašeho narození a hned víte, které ze dvanácti zvířat k vám patří, včetně jeho vlastností... Může to být třeba agresívní Potkan, pracovitý Buvol, věrný Pes, svědomitý Vepř, či jiný "mazlíček", jimž Buddha kdysi věnoval vládu nad rokem za to, že svorně přišli na hostinu všech navzájem si rovných bytostí.

 

Zajíc

( 1951, 1963, 1975, 1987, 1999)

Charakteristika znamení

Jedno čínské přísloví říká: Zajíc je tvorem, kterému nikdy nechybí hlad a chuť pást se. Nikdy však z pastvy neodhání jiné. Je to výstižné označení tohoto dobromyslného tvora, který je prototypem pravé tolerance a kamarádské družnosti. Má skvěle vyvinuté smysly a tak není divu, že mezi nimi najdeme mistry ochutnávače kvalitních vín, voňavek či šéfkuchaře vyhlášených restaurací. Dokáže doslova zužitkovat vše, je jako perfektní recyklační stroj. Ze starého vytvoří nové a z nového starožitnost - doslova před očima. Jeho adaptabilita na nové prostředí je fantastická a tak není divu, že stmeluje kolektiv a je duší a rádcem pochybujících. Má silné sociální cítění a jeho snem je být Šeherezádou nebo vypravěčem příběhů s nedohledným koncem. Je taky vynikajícím učitelem a své žáky dovede zaujmout jako nikdo jiný. Má ovšem rád obdiv a tak potlesk a zadostiučinění jsou pro něj stejně důležité jako nové šance a příležitosti. Změny má rád a nic ho nemůže více znechutit než šeď a jednotvárná nuda. Je však týmový hráč a tak v pozici šéfa ho uvidíme málokdy. Nemá rád otevřený boj a je spíš stratég a výtečný taktik. V konfrontačních vůdčích rolích se tato vlastnost ovšem považuje za slabost a tak občas mají Zajíce za pokrytce a alibistu. Není to ovšem zcela pravda. Jeho naturelem není tvrdý smeč na zteč, ale chytrá a taktická průprava a předem propočítaný výsledek. Jde na jistotu, a protože nemá rád překvapení, není divu, že rád komunikuje a zdržuje se v přítomnosti dobromyslných divočáků Vepřů nebo dobráckých Koz či hbitých Krys. Vyděsit k naprostému úprku ho můžou neklidné Koně a arogantní ješitní Kohouti. Je ovšem v lásce značně vrtošivý a nezřídka zůstává starým mládencem, který nadevše miluje svou svobodu. Rád má jištěny zadní vrátka, co když na je sousedovic pasece travička náhodou zelenější nebo šťavnatější. Není divu, že dovléct jej k oltáři je nadlidský výkon. Pokud se to jeho drahouškovi podaří, má vystaráno. Zajíc je dostatečně opatrný, než by byl otevřeně nevěrný. Z komplikací má panickou hrůzu a tak spíš žije ve snech a fantazii než v reálné skutečnosti.

Drak

( 1952, 1964, 1976, 1988, 2000)

Charakteristika znamení

Drak je v Číně znakem vznešenosti a štěstí. Je ovšem bájným zvířetem na Zemi a jako takový byl spojen s císařem a bohy. Jako jediný má možnost vzlétnout a dotknout se nebes a nesmrtelnosti. Jeho duch je stejně fantastický jako pojem dračí výjimečnosti. Protože miluje vše abstraktní stejně jako je výjimečný sám, není lehké jej trvale uspokojit. Je vrtošivý a rád vystavuje na odiv svou vznešenost. Je taky obdařen císařskými vlastnostmi jako je hrdost, velkorysost, statečnost, spravedlnost, čestnost a smysl pro fér jednání, ale taky nadutost a ješitnost a hlavně neschopnost odejít včas z bojiště, to radši padne, ale je vítězem, alespoň morálním. Není tedy vůbec žádný taktik. Je taky velmi důvěřivý. Oklamat jej je proto docela snadné - nezná faleš. Ovšem právě tím je velmi nepraktický a nepřátele toho využijí k zákulisním intrikám přes pochlebování k následné zradě. Jeho hněv (po prohlédnutí) bývá strašlivý a pak doslova dští síru a oheň - okamžitě si sjednává znovu respekt a úctu, čímž dostává okolí nezřídka do šokové terapie. Po vrnícím, dobře naloženém a velkorysém Dráčkovi není ani památky. Je tu nemilosrdný predátor, který je vás doslova v minutě schopen rozcupovat na kousíčky. Za vyučenou tak dostanete důkladně. A vždy zaslouženě. Dokáže odpouštět a na křivdy zapomenout. Drak miluje humor a nadsázku. Jeho inteligence, šarm, charisma a vkus je mimořádný a jeho představitelé fungují ve světovém šoubyznysu jako živé legendy. Angažuje se v móde, architektuře, je skvělým televizním moderátorem či hercem. Všude září a oslňuje. Není divu, že funguje jako miláček a opačným pohlavím je neustále obletován. Pokud ovšem postrádá obdiv a potlesk, je mrzutý, propadá náladám a depresím. Ke svému drahouškovi je galantní a své děti zbožňuje. Je ovšem vždy lepším otcem než manželem. Perfektně si rozumí s Opicí. Je rovněž schopen výjimečné synchronizace s Hadem. Pedantický a nervózní Pes jej ale provokuje ke konfliktním šarvátkám.

 

Had

( 1953, 1965, 1977, 1989, 2001)

Charakteristika znamení

Znamení Hada je symbolem temnoty a vnitřní transformace. Je to nejplodnější znamení Zvěrokruhu. Člověk, kterému Had propůjčil své vlastnosti, je tedy nejvíc adaptabilní na život. Lidstvo by už dávno vymřelo, kdyby nebylo Hadů. Umí si dokonale poradit s každou nenadálou situací a improvizace na místě je přímo jejich přirozeností. Není divu, že jsou skvělými poradci a mezi nimi je i řada světově proslulých psychologů. Potrpí si na drama. Dokáží si počkat na momenty překvapení a tehdy zazářit úspěchem jako komety. O magnetické Hadí kráse se vypráví legendy. Ženy umí své partnery doslova hypnotizovat a dostrkat kam potřebují. Hadi mají uhrančivé kouzlo osobnosti a nic je tak nedovede znechutit jako neměnnost definitivního okamžiku. Není divu, že se dostávají poměrně rychle na vedoucí místa a snaží se získat co největší prestiž a moc. Slovo moc je pro ně tajné zaříkávadlo. Jejich sebevědomí stojí a padá na schopnosti posilovat prestiž a pocit potřebnosti okolím. Až se na nich stane okolí závislé, teprve pak jsou v klidu. Mají silné majetnické sklony a doslova potřebují fyzicky i psychicky vlastnit svého drahouška. Pro tuto skutečnost jsou schopni vynaložit jakékoliv úsilí. A pocit spokojenosti je pro ně málem pocit neznámý. V partnerství je sužuje žárlivost a v profesním životě nezkrotná ctižádost. Okolí ani netuší, že pod dobromyslným tichým vzhledem je racionální, chytrý, dobře maskovaný kalkul skvělého manipulátora. Ovšem běda tomu, kdo prohlédne jejich tajné záměry, tady dokáží nemilosrdně uštknout oběť a nenávidět ji tiše až za hrob. Není lehké být v centru jejich zájmu v lásce ani v práci. Dokáží si udržet dobré vztahy pouze s těmi, kterých si naprosto váží a mají k nim dokonalý respekt a úctu. Magneticky je přitahují otevření, družní a vervní Draci jako symbol protipólu Jingu a Jangu, taky si rozumí s čestnými a loajálními Psi. Na život a na smrt bojují s Tygrem a nenávidí mrštné a chytré Opice.

 

Kůň

( 1954, 1966, 1978, 1990, 2002)

Charakteristika znamení

Kůň je prototypem ryzí jangové energie. V Číně se věří, že chlapci narození v tomto znamení jsou mužní a krásní. Jednou za 60 let nastává rok Ohnivého Koně. Rodičové se snaží se všech sil nasměrovat plození a poté i rození svých potomků na tento výjimečně příznivý rok. Chlapečkové jsou už od kolébky verbováni do armády a bojových umění. Zato dívenky nemají šanci ulovit ženicha a nikdo je nechce, protože se jich každý bojí. Buďme rádi, že jsme v Čechách, neb tady takové zvyky nejsou a tak ztepilé a urostlé představitelky tohoto skvělého znamení mají šanci vyhlédnout a ukořistit svého ženicha velmi hravě. Kůň je výjimečně inteligentní a společenský. Má ovšem jednu velmi nepříjemnou vlastnost a to tu, že je nervózní a tak často zbytečně zbrklý. Osedlat Koně do klidné týmové práce je občas nadlidský výkon. Má spoustu skvělých a originálních nápadů, srší ostrovtipem a je skvělý řečník. Ale běda, když narazí na silně statické a pouze mentální soupeře v podobě Buvola nebo Hada. Dostává se tak ihned do slovních šarvátek a zůstává záhadou, že nakonec dokáže prosadit i ty nejztřeštěnější nápady, které by jinak nikomu neprošly a to ani omylem. Samozřejmě, že pro opačné pohlaví je tím právě proto velmi atraktivní. Je si toho náležitě vědom a o to více dbá o svůj elegantní vzhled. Není mu nic dost drahé, aby tím nevylepšil svou image. Jde za svými cíli odhodlaně a přímou cestou. Je však dost náladový a má vždy na všechno dost času. Obyčejně vše stíhá na poslední chvíli, kde je však nedostižný - právě ve finiši v cílové rovince. Jeho oblibou není vytrvalostní běh na dlouhou trať. Potřebuje, aby byl občas důrazně popohnán k rychlejším výkonům. Jako šéf dovede pořádně prohánět své stádo. Rád se dvoří a bývá velmi něžným a pozorným milencem. Ženy jsou velmi reprezentativní, nesmírně hrdé a obyčejně velmi silné osobnosti, což hlavně Krysy a Draci nemají rádi. Zato odvážný Tygr, věrný Pes nebo bázlivá Koza jsou jim zcela oddáni.

 

Koza

( 1955, 1967, 1979, 1991, 2003)

Charakteristika znamení

Tak jako prototypem jangové energie je Kůň, opačnou polaritou jingové je zase Koza. Nepleťme si ji s nějakou hloupostí nebo - nedej bože - moc velkou pasivitou. Opak je pravdou. U nás v Čechách se vždy říkalo, že tichá voda břehy mele. A přesně tohle se může říct i o Koze. Její půvab je jemný, pěstěný, důstojný, v starosvětské solidnosti jako staré rodové zlato. Má silně mateřské sklony matky pečovatelky s velmi vyvinutým sociálním cítěním. Je rozenou samaritánkou, řádovou sestrou, zdravotní sestrou, knězem, či velmi kvalitním lékařem lidských i zvířecích duší. Je nesmírně obětavá a nic ji není dost dobré, pokud může někomu pomoct pouze v rámci dobroty srdce. Její srdce je skutečně veliké a silně tlukoucí pro kolektivní, ale i malé lidské štěstí v intimitě souznění. Miluje svůj domov, své děti, svého manžela a nic ji nerozčílí více, než křivá nebo nešetrná slova pronesená na adresu jejích oblíbenců nebo svěřených oveček v zaměstnání. Z toho vyplývá, že Koza jako šéf je vynikající a kolektivem velmi ctěna a oblíbena. Protože má skvělou intuici a taky vnímavou sensibilitu, není divu, že je i vynikající milenkou a je velmi eroticky přitažlivá pro svého milého. Muži jsou největšími mazlíčky ze Zvěrokruhu a ženy zase neplodnější matky, které své mateřství berou jako celoživotní závazek. Z toho vyplývá , že i jako tchýně jsou naprosto nepostradatelné a vnoučata jsou jim zcela oddána. Vytvářejí velmi šťastné svazky s Koni, kde se cítí být naplněni jak v lásce, tak v pracovních vztazích. Pokud jsou ve vztazích se Zajícem a Vepřem-divočákem, jsou jim taktéž celoživotní oporou. Vyhýbat by se jim měli všichni Tygři a Kohouti - a to na míle daleko. V opačném případě je jejich žalostně naříkavý hlas je dožene k zoufalství, či naprosto nepředloženým činům. Je moudré proto neprovokovat zbytečně tyto emočně velmi silné bytůstky.

Opice

( 1956, 1968, 1980, 1992, 2004)

Charakteristika znamení

Pokud máte to štěstí, že jste se narodili pod tímto báječným znamením, gratulujte si. Máte šanci zvládnout alespoň jednu vysokou školu. Ovšem nemusíte být vůbec ve školních lavicích. Je to vysoká škola života a jde o bohatství životních zkušeností. Na ty jsou Opice mistři. Jejich spektrum zájmů je jako širá savana čínských horizontů a uspokojit jejich nenasytnou zvídavost je přímo nadlidský úkol. Jsou ovšem taky mistři přetvářky a taky rození baviči. Dokáží z člověka, který právě propadl melancholii a smutku, vyrobit přímo za pár minut zázrakem skotačivého diblíka, kterému nic není svaté. Styl komunikace Opic je duchaplně jiskrný, protkán sarkasmem a zároveň dráždivou dvojsmyslností. Občas proto působí ve vztazích jako zápalná šňůra akčních průšvihů, které visí ve vzduchu, všichni o nich vědí, ale nikdo nemá odvahu je odpálit. Opice ano. Není divu, že když se ve svých vztazích chovají občas coby kamikadze. Jsou právě pro tento rys povahy, nebojácnosti, a ostrého jazyka rozenými právníky, skvělými komentátory sportovních zápasů a zejména mistři v obchodech, kde je nutno prodat staré ležáky, na kterých už kvete mech a rostou pampelišky. Pokud tedy pracují v zaměstnání, kde mají neustálý kontakt s lidmi, kde se mentálně nenudí - jsou těmi nejskvělejšími kolegy. Jejich rtuťovitá povaha ovšem není stavena na klidné zázemí, statické partnerství a nudnou šeď monogamních svazků. Jsou to občas i pořádně nažhavení záletníci. Ale taky úspěšní žraloci, kteří mají silné ambice a ctižádost něco v životě dokázat. Dlužno říct, že se jim to i vesměs podaří. Jejich nepříjemným rysem povahy ale bývá užvaněnost a taky někteří mají skon k drbům a pomluvám. Pokud hledáte občas hluchou vrbu, tak na tyto společenské tvory včas zapomeňte. Jinak máte o skandály vystaráno. Jsou si toho velmi dobře vědomi Tygři a Kohouti. Zato s Dráčky, Krysami a Zajíci vycházejí všechny Opice báječně.

 

Kohout

( 1957, 1969, 1981, 1993, 2005)

Charakteristika znamení

I když je křik Kohouta slyšet na míle daleko, je přestavitelem pasivního jingového prvku. Není lehké pochopit křehkost Kohouta, když okázalost jeho projevu je tak zřejmá. Jsou dvě vlastnosti, které Kohouta naprosto typicky vyčleňují - je hrdý a nesmírně ješitný. Dovede jít za svým cílem a přitom neztratit důstojnost. Je trpělivý a ctí zásady kolektivu. Nerad mrhá energií a jeho cíle musí být jasné a vynaložená námaha předem spočítaná na úspěch. Bytostně nenávidí improvizaci a je jako starý konzervativní Angličan, který má po 50 ti letech změnit fajfku. Protože je především velkým ješitou, nenávidí, pokud je přehlížen nebo jeho snažení není náležitě oceněno. Hlasitý, okázalý potlesk a pochvala od šéfa ho dokážou uvrhnout do stavů naprosté blaženosti a z Nirvány ho může vytrhnout pouze akčně hozená rukavice od dalšího Kohouta. Dokáže velice rychle a velice zuřivě zabojovat za svá práva, řídí se známým pravidlem, že účel světí prostředky. Je taky značně náladový a pokud právě prožívá období rozmrzelosti, je dobré se mu včas vyhnout. Jeho povaha má ještě jeden zvláštní rys. Občas se pohybuje v rozmezí kmitočtů Jekyla a Hyda. Temné zákoutí jeho Duše jsou jako temnoty podsvětí. Kdo se s nimi občas (ve slabé chvilce Kohouta) setkal, má dojem, že právě poznal fascinující krásu zla, směs neuvěřitelné panovačnosti, pýchy a arogance v závoji hrdosti. Pokud je poražen, odchází s hlavou hrdě vztyčenou. V intimitě souznění s milovanou bytostí je schopen toho nejněžnějšího a nejlaskavějšího projevu a své Lásce je zcela oddán. Má vždy rád své jistoty a umí udržet finance na uzdě. Proto se hodí jako úředník do bank a finančních ústavu, nebo jako manažer podniku či majitel dobře prosperujícího obchodu. V podstatě vyjde s každým, když chce. Rozumí si s mlčenlivým Hadem a zásadovým Buvolem. Zato povrchní Zajíc a pedantický Pes ho vytáčejí k nepříčetné zuřivosti.

 

Pes

( 1958, 1970, 1982, 1994, 2006)

Charakteristika znamení

Pokud hledáte oddaného přítele, který se vás zbytečně nebude pořád na něco ptát a zatěžovat vás nekonečným mluvením, jste u Psa na správné adrese. Je to člověk do deště i nepohody. Když máte splíny, dokáže vás celé hodiny obětavě bavit historkami, až vás nakonec probere k životu. Když máte den zádumčivý a plný vzpomínek, nechá vás v pohodě snít a hlídá pouze práh vašeho bezpečí. Má vlastnosti, které jsou nadpozemské a tvoří základní pilíř odpočinku ducha. Když postrádáte finance, postará se o ně, když naopak potřebujete setřást z dohledu nepříjemného člověka, odežene ho okamžitě a navždy z vašeho dohledu. Jeho oddanost ovšem může přerůst do fanatického zbožňování a pak máte pocit, že nemáte dostatečný prostor pro seberealizaci, neb všechno jaksi za vás vykonává v předstihu a vy nemusíte na nic sáhnout. Není divu, že se po čase k smrti nudíte. Nesnažte se protestovat, nebo mu to rozumně vysvětlit. Uznává pouze dvoufázové hodnocení a to dobré, nebo špatné - pro vás nebo sebe. Pokud chcete od Psa kompromisy, pak jste na špatné adrese. Je vysloveně duální hráč. Právě pro tuto vlastnost je velmi úspěšný ve službě vlasti, působí aktivně v armádě, u policie, ve státní správě, kde plní zodpovědně úlohy řadových pracovníků, kteří jsou srdcem každého týmu. Jako podřízený je velmi uznáván, jako šéf je viděn velmi zřídka. Není ambiciózní a má rád svůj klid a pořádek. Riziko a změny z duše nenávidí. V lásce je více-méně suchar a rozkývat ho k nadstandardním výkonům může umění vášnivého Tygra nebo horkokrevného Koně. Pokud je potká v soukromí, má Pes štěstí a vytvoří s nimi pevné celoživotní pouto. Jeho největším nepřítelem je Drak. Dokáží žít neuvěřitelně skromně a spoustu rozkoší si odříkat, aby svým dětem umožnili vzdělání a vybavili je náležitě do života. V této otázce jsou naprosto nedostižní.

 

Vepř

( 1959, 1971, 1983, 1995, 2007)

Charakteristika znamení

Pokud jste potkali zajímavou bytůstku, která má oči rozsvícené jako lucerničky a v nich spoustu veselých ohýnků až šibalských růžků - vězte, že před vámi se octl skvělý exemplář Vepře-Divočáka. Je neskutečně inteligentní a jeho paměť je naprosto fenomenální. Málokdo si to při letmém kontaktu s ním uvědomuje, umí mistrně skrývat své mentální poklady a projevuje spíš vizuální pasivitu, než aktivitu. Je to ale chytrý manévr, neboť vás právě akčně testuje, aniž to víte. Je obdařen hlubokým moudrem. Nic nedělá bez příčiny a tak se může zdát, že je usedlý. Jeho fyzický vzhled často nekoresponduje s velmi mladým duchem, kterého si uchovává až do pozdního stáří. Svými potomky je velmi milován a je vyhledávaným prarodičem. Má dar jasnozřivosti a mívá taky prorocké sny. Obyčejně působí velmi plachým dojem, spíš jako šedá myška a jeho ryzost se projeví až v zátěžových chvílích. Tady je pak králem a sklízí společenské ovace. Přirozeně se dokáže zasmát i vlastní chybám a omylům a nedramatizuje je a neuráží se. Je čestný a férový a co bytostně nenávidí, je lež a přetvářka či pokrytectví. Dlouho vás nechá v omylu, když na něco přijde. Pomalu se plní pohár jeho trpělivosti… Z klidného Vepře se v minutě stane neřízená střela v podobě šíleného Divočáka, který smete vše co mu přijde co cesty. Že to nebude jenom úsměv z tváře to poznají okamžitě všichni Hadi - to je snad jediné znamení, se kterým nedokáží vyjít ani po dobrém, ani po zlém. Tady má ale navrch Divočák. Ženy z tohoto znamení fungují jako skvělé společnice a uplatňují se v pedagogice a sociální sféře. Vepři milují hudbu a mají výborný sluch. Není divu, že je z jejich řad i nejvíc kumštýřů a taky finančně úspěšných umělců.

 

Krysa

( 1948, 1960, 1972, 1984, 1996)

Charakteristika znamení

Býti krysou je určitým způsobem závazek. Je obdařena přirozenou inteligencí, hbitým jazýčkem, perfektní výřečností a hlavně neskutečnou schopností dostat se z jakékoli ošemetné či kalamitní situace. A že těch je vždy požehnaně! Má ráda jistoty a tak si dokáže vytvořit i poměrně slušné finanční zázemí a ve stáří obvykle netrpí nedostatkem. Má také tuze mlsný jazýček a není divu, že se jí časem kulatí bříško a sen o štíhlé linii může vzít definitivně za své... Ovšem k lidem, na kterých jim záleží, jsou velmi štědré a rády se blýsknou i svým majetkem. Hodí se k nim zásadový a božským klidem obdařený Buvol, velkorysý a stále dobře naložený Drak a mrštná, přátelská Opice. Ovšem hrdému, svobodu milujícímu Koni a náladovému Tygru by se měly raději vyhnout. Protože mají záliby ve všem, nač je možné si sáhnout, vybírají si vesměs povolání, které je spojené s financemi, pozemky, nemovitostmi nebo působí v bankovních ústavech. Krysy jsou naprosto loajálními pracovníky velkých firem a šéfové jim svěřují své finance, neboť je dokáží vždy úspěšně rozmnožit. Jako šéfové jsou velmi přísné, ale ke svým podřízeným veskrze spravedlivé. Ve společnosti jsou ovšem okouzlující, a čím jsou starší, tím více duchem i umem zrají - jako kvalitní víno. Rády sbírají starožitnosti a ukládají si do nich značné jmění, které se jim podaří během života nashromáždit. Mají velmi jemný a vytříbený vkus a dokáží rozeznat kvalitu na míle daleko. Ovšem jejich sexuální apetit je příslovečně značný a vášeň si dokáží udržet velmi dlouho. Protože je jejich slabůstkou taktéž dobré a kvalitní jídlo, mívají potíže se zažíváním, což se odráží v mrzuté náladě a občas sklonem ke dně. Pokud se jim podaří zvládnout tuto svou slabůstku, dožívají se vesměs vysokého věku a ke svým předkům odcházejí až v požehnaném stáří ne zřídka sto let.

 

Buvol

( 1949, 1961, 1973, 1985, 1997)

Charakteristika znamení

O bájném, věrném a obětavém Buvolu se v čínských domácnostech vykládají dlouhé příběhy vesměs se šťastným koncem. Symbol Buvola je symbol rodu. Je ochráncem rodového štěstí, tradic a taky věrnosti svému partnerovi až za hrob. Doslova. Buvol je vždy velmi milující partner, druh na cestě životem a taky milující a dobrotivý otec či matka rodu. Má nejvíc dětí z celého zvěrokruhu a má posvátnou úctu k veškerým tradicím a rodovým rituálům, které pečlivě po celá staletí udržuje a opatruje pro své potomky. Je spolehlivým písařem a zapisovatelem všeho, co se mezi lidmi odehrává. Proto je z tohoto znamení nejvíce pastýřů a to jak duchovních, tak i chovatelů zvířat a úspěšných zemědělců. Zajímá se také o archeologii a historii lidstva. Má ovšem rád svůj klid a pohodlí, není tedy divu, že nerad opouští staré vyjeté scénáře a dobře vyšlapané cesty, kde nemusí zbytečně improvizovat. Ve svém srdci jsou ale velmi čestní a co bytostně nenávidí, jsou křivárny všeho druhu. Proto jsou taky skvělými soudci. Když nedojde k satisfakci, jejich hněv je strašlivý. Pak by dotyčnému nepomohlo nic a ruka zákona v podobě rozzuřeného Buvola dopadne nemilosrdně na jeho hlavu. Ovšem nebeský klid a mír v srdci je mu bytostně naprosto vlastní a tak velmi rychle na vše zapomene a upadne opět do mírného a laskavého rozjímání anebo svědomitého plnění si svých povinností. Rád se mazlí a taky je rád hlazen po celém těle a je velkým labužníkem rozkoše spojené s výběhem na dlouhou trať. Jako milenec je velmi výkonný a svůj apetit si uchovává do požehnaného stáří. Slabým místem jeho kondice jsou klouby a kolena, zejména šíjové svalstvo. Pohnout s ním dokáže pouze lstivá krysa, taky mu vyhovuje vztah s moudrým Hadem nebo podobně smýšlejícím Vepřem-Divočákem. Vyhnout by se měl Tygru a Koni.

 

Tygr

( 1950, 1962, 1974, 1986, 1998)

Charakteristika znamení

Tygr - jako symbol - je v domácnostech veden ve velké úctě a jeho motiv visí nad vchodem do obydlí snad každého domu. Je strážným duchem čínských domácností a dle tradic dokáže jeho stín komunikovat s předky rodu. Ovšem něco jiného je živý představitel narozený v tomto zajímavém znamení. Je ztělesněním vitality a osobní odvahy. Je prototypem jangového prvku a jako takový je veskrze mužný a krásný tvor, je to svůdce a záletník - co před ním neuteče na strom (a to hodně vysoko), nemá šanci úniku. Dokáží velmi pečovat o svůj zevnějšek. Odolat tak šarmu a lstivosti tygra není vůbec snadné. Sám si je vědom těchto svých fyzických předností a také toho plně využívá - zejména aktivním sportovním životem, kde si hlídá svou fyzickou krásu i kondici. Mrštnost ducha i těla je v perfektní synchronizaci. Je běžcem na dlouhou trať a vytrvalostní disciplíny jsou jeho koníčkem. Často vyhledává zaměstnání, kde může soutěžit nebo se může předvést a hlavně - docílit svého. Je z něj skvělý obchodník, cestovatel, ale i mluvčí nebo televizní hvězda. Nikdy ale se nespokojí s druhým místem. Vždy musí být všude první. Jeho slabůstkou jsou rychlá auta nebo také dostihoví koně či sázky všeho druhu. Tady dokáže pořádně přestřelit a nic mu není svaté. Proto by si měl hlídat své závislosti a spíš si hledět něco ušetřit. Co se jeho zálib týče - k penězům má občas laxní vztah. Překvapivě lépe je na tom žena - tygřice, která (na rozdíl od svého mužského protějšku) dokáže perfektní intuicí zavětřit, kde lze získat peníze a taky jak je posléze vhodně rozmnožit. Může proto vyniknout v poradenství v ekonomice nebo finančnictví. Oba dva jsou velmi citlivými a něžnými milenci a pokud si svého partnera váží, taky naprosto věrnými. Záleží ovšem na partnerovi, nakolik si dokáže udržet jejich obdiv a přízeň. Obvykle to dokáže hrdý Kůň nebo věrný a obětavý Pes. Na ostří nože mohou být těsné a dlouhodobé vztahy se zabejčeným Buvolem nebo arogantním Kohoutem.